Povratak na listu
18.07.2022.

Opasni trokut lica, u nešto dramatičnijem obliku – trokut smrti, predstavlja dio lica koji zbog izuzetno malene komplikacije (poput nastanka prištića) može kobno završiti.

 

Područje između vrha nosa i bočnih strana usana naziva se opasnim trokutom lica. Temeljni problem tog dijela lica je činjenica da je direktno povezan s mozgom – postoji venska komunikacija između facijalnih vena preko oftalmičkih sve do kavernoznog sinusa u unutrašnjosti lubanje.

 

Slučaj opasnog trokuta lica opisan je prvi put 1852. godine. Naime, ukoliko dođe do površinske infekcije na opisanom području, postoji šansa (doduše izuzetno malena, ali i dalje postoji) da se infekcija venskim putevima proširi do mozga. Primjerice, ukoliko nastane prištić i potiskivanjem se uzročnik pogura još dublje u kožu, postoji malena šansa da će se venskim putevima proširiti sve do kavernoznog sinusa.

 

Infekcija također može uzrokovati i trombozu (nastanak tromba – ugrušaka). Stoga se kao opasnosti koje su povezne s opasnim trokutom lica navode: meningitis, infekcija, oštećenje facijalnih živaca, pneumonija i moždani udar.

 

Međutim, ima li mjesta strahu? Odgovor je ne! Sredinom 19. stoljeća, kada je prvi put opisan ovaj fenomen, smatrao se neizlječivim stanjem koji je završavao smrtnih ishodom. Danas se, zahvaljujući antibioticima i antikoagulansima, većina stanja uspješno može riješiti. Osim toga, važno je napomenuti kako je mogućnost komplikacija ukoliko se stišće prištić na nosu izuzetno malena, stoga nema mjesta strahu.

 

No, važno je znati kako se prištići, na kojem god dijelu tijela da se nalazili, nikada ne bi smjeli istiskivati. Time se smanjuje vjerojatnost pojave upale, a kasnije i hiperpigmentacije područja na kojem se prištić nalazio. Stoga vrhove noktiju zamijeniti toplim oblogom i koncentratima za isušivanje prištića!

 

Autor teksta: Borna Tićak, mag.pharm.