Povratak na listu
23.10.2022.

Zašto noge smrde pitanje je koje je vječito aktualno – tijekom ljeta vanjske temperature utječu na pojavu neugodnog mirisa, dok zimi zatvorena obuća jednako tako ima loš utjecaj. Smrad nogu i znojenje nogu idu ruku pod ruku. No, što se zapravo događa prilikom znojenja nogu i zašto noge smrde? Donosimo četiri savjeta protiv znojenja nogu.

 

ŠTO UZROKUJE SMRAD NOGU

Glavni krivci za neugodan miris nogu su metantiol i izovalerijanska kiselina. No, koja je pozadina priče tog problema?

Ljudski znoj u svojoj biti nema mirisa. Međutim, kako onda osoba, nakon što se oznoji, počinje dobivati karakterističan miris? Odgovor leži u mikroorganizmima!

 

BAKTERIJE KAO UZROK SMRADA NOGU

Vlažno okruženje na površini našeg tijela, koje se javlja prilikom znojenja, predstavlja odlično okruženje za rast i razvoj mikroorganizama prisutnih na površini kože. Tako se na našim stopalima nalaze bakterije roda Brevibacterium koje se hrane mrtvim stanicama s površine kože. Hraneći se navedenim materijalom, bakterije metaboliziraju aminokiselinu metionin, koja se nalazi u sastavu proteina unutar stanica, pretvarajući ju u spoj metantiol. Kako metantiol u svojoj strukturi sadrži atom sumpora, nije za čuditi da daje karakterističan miris sumpora i češnjaka.

Najveća koncentracija bakterija roda Brevibacterium je na tabanima i među nožnim prstima. No, postoji još jedna zanimljivost – bakterije upravo iz spomenutog roda koriste se u proizvodnji određenih sireva, među kojima je i limburger.

Druga bakterijska vrsta, Staphylococcus epidermis, također je normalno zastupljena na površini ljudskog tijela. Svojim metabolizmom proizvodi izovalerijansku kiselinu čiji se miris može usporediti s mirisom sira i fermentacije.

Jedan nizozemski znanstvenik čak je dobio i nagradu za otkriće povezano sa stopalima. Doduše, nije riječ o Nobelovoj, već o Ig Nobelovoj nagradi koja predstavlja svojevrsnu satiričnu nagradu za radove sumnjive svrhovitosti. Bart Knols proučavao je aktivnost komarca Anopheles gambiae te dokazao kako ženke na jednak način privlače ljudska stopala i sir limburger. Bizarno, zar ne?

                          

KAKO RIJEŠITI PROBLEM SMRADA NOGU

Ako se pitate kako riješiti ovaj neugodan problem, rješenje je i više nego jednostavno – održavati higijenu stopala. To uključuje:

  1. prati stopala antibakterijskim sapunom svaki dan;
  2. nositi pamučne čarape jer sintetski materijali smanjuju ventilaciju nogu, a samim time i dovode do gomilanja znoja;
  3. nositi otvorenu obuću tijekom toplijih dana;
  4. primjenjivati sprejeve, pudere, kreme i deodoranse za noge.

 

NAJBOLJI SPREJ PROTIV ZNOJENJA NOGU

U ljekarni može se pronaći cijela paleta proizvoda namijenjenih održavanju higijene stopala. Većina njih se temelji na eteričnim uljima s obzirom da upravo eterična ulja karakterizira antimikrobni učinak. U nastavku dajemo preporuku za tri različita proizvoda: sprej, kremu i puder.

  1. Gehwol sprej za stopala sadrži antiseptičke sastojke koji sprječavaju razmnožavanje mikroorganizama te samim time pojavu smrada nogu. U svojem sastavu sadrži ureu koja pridonosi hidraciji kože na stopalima.

 

  1. Gehwol deo krema za stopala sadrži ekstrakt ulja manuke koja sprječava razmnožavanje mikroorganizama. Cinkov oksid u mikroniziranom obliku djeluje kao antiseptik te pridonosi njezi osjetljive kože. Aloe vera regenerira oštećenu kožu i održava vlažnost. Ulje jojobe pridonosi regeneraciji kožne barijere.

 

  1. Gehwol puder za noge primarno je namijenjen gljivičnim infekcijama kože. Djeluje na način da smanjuje smrad nogu i održava ih suhima. Cinkov oksid djeluje kao antiseptik te pridonosi njezi osjetljive kože. U svojem sastavu sadrži klotrimazol.

 

Autor: Borna Tićak, mag. pharm.

Naslovna fotografija: Photo by Jeremy Bishop on Unsplash