Povratak na listu
18.07.2022.

Terapija tumora, neovisno o njihovoj vrsti i lokalitetu, danas predstavlja jedan od najvećih izazova u području biomedicine. Broj oboljelih od malignih bolesti raste, a iako današnja terapija daleko naprednija za razliku od one pred deset godina, još uvijek ne možemo reći da je idealna. Stoga je veliki interes znanstvene zajednice usmjeren upravo k otkrivanju novih terapijskih opcija tumorskih oboljenja.

 

Vijesti koje bude nadu stižu iz Sjedinjenih Američkih Država. Skupina znanstvenika pokrenula je prvu fazu kliničkih ispitivanja koristeći novu terapijsku opciju za liječenje tumorskih oboljenja – onkolitičke viruse.

 

Onkolitički virusi programirani su na način da napadaju tumorske stanice, repliciraju se u njima te, u konačnici, usmrćuju samu tumorsku stanicu. Uništavanje tumorskih stanica odvija se na način da se ne oštećuje okolno zdravo tkivo. Trenutačno istraživanje, točnije eksperimentalna terapija provodi se virusom naziva CF33-hNIS, poznatim i pod zaštićenim nazivom VAXINIA.

 

Dosadašnje studije potvrdile su učinkovitost onkolitičkih virusa na životinjskim modelima u vidu smanjenja tumora pluća, dojke, debelog crijeva, gušterače i jajnika.

 

Do sada eksperimentalnu terapiju primio je tek jedan pacijent, a prema trenutačnim projekcijama u prvu fazu bit će uključeno otprilike 100 pacijenata koji su već prošli dva oblika standardne onkološke terapije. Onkolitički virusi direktno će se injektirati u lokalitet tumora ili će se dati intravenski. Planira se raditi kombinacija i s lijekom pembrolizumab radi bolje boljeg odgovora imunosnog sustava.

 

Cilj prve faze kliničkih ispitivanja je definirati sigurnost eksperimentalne terapije, kao i njene doze. Očekivano trajanje prve faze procjenjuje se na dvije godine. 

 

Autor teksta: Borna Tićak, mag.pharm.