Povratak na listu
12.04.2022.

The Mental State of the World Report predstavlja publikaciju koja se objavljuje jedanput godišnje. Cilj navedene publikacije je dati uvid u mentalno zdravlje i blagostanje ljudi u različitim dijelovima svijeta. Osim trenutačnog stanja, važnost publikacije leži u činjenici kako objavljuje trendove poboljšanja, odnosno pogoršanja globalnog mentalnog zdravlja.

 

Svake godine u okviru The Mental Health Million Project objavljuju se podaci o mentalnom zdravlju različitih društava i zajednica diljem svijeta, ali jednako tako i trendovi vezani uz mentalno stanje u usporedbi s prijašnjim godinama. Na taj način može se pratiti u kojem smjeru ide mentalno zdravlje određene zajednice i koji bi mogli biti potencijalni problemi koji dovode do njegova narušavanja.

 

Najveći pad mentalnog blagostanja zabilježen je 2020. godine kada se procjenjuje da je razina mentalnog zdravlja opala za otprilike 8 % u prosjeku. Takav rezultat u svojoj biti je i očekivan ukoliko se u kontekst uzmu uvođenje lockdowna i ostalih javnozdravstvenih mjera s ciljem sprječavanja širenja bolesti COVID-19.

 

Tijekom 2021. godine pad razine mentalnog zdravlja i dalje opada, međutim pad je daleko manji nego što je iznosio 2020. godine – procjenjuje se na oko 3 %. Najgori rezultati mentalnog zdravlja zabilježeni su na anglosaksonskom području (SAD, Kanada, UK, Irska, Australija, Novi Zeland) te području Južnoafričke Republike. Usporedbe radi, najbolji rezultati mentalnog zdravlja pokazuju stanovnici Latinske Amerike te europskih država.

 

Što se tiče razlike u mentalnom zdravlju među različitim dobnim i spolnim skupinama, situacija je nešto kompleksnija. Otprilike tek oko 7 % osoba starijih od 65 godina ima probleme s mentalnim stanjem koji se povezuju sa stresom i egzistencijalnim pitanjima, dok se isti problem javlja kod više od 44 % osoba mlađe životne dobi.

 

Muškarci u prosjeku imaju bolje rezultate mentalnog zdravlja od žena. Najveća razlika je na području Latinske Amerike, dok na području anglosaksonskih država razlike u mentalnom zdravlju muškaraca i žena gotova da i nema. Najgore rezultate mentalnog stanja pokazuju nebinarne osobe, njih čak 51 % (opaska: Nebinarnim osobama nazivamo osobe čiji rod se ne poklapa s binarnim kategorijama muškog i ženskog, odnosno koji se ne definiraju niti kao žene niti muškarci. Drugi nazivi su genderqueer, dvorodnost (bigender) i drugi.

 

Autor teksta: Borna Tićak. mag.pharm., Ljekarna Rijeka