Koja priča stoji iza viagre?
Koja priča stoji iza viagre? – Otkrivena je negdje krajem 80-ih godina 20. stoljeća da bi krajem 90-ih godina bila i registrirana. O čemu je riječ? Pa, o onoj „plavoj maloj tableti“ koja će postati jednim od simbola postmodernističkog društva. I zaista, „plava mala tableta“ toliko se etablirala u modernu kulturu suvremenog društva da se bilo koji preparat namijenjen potenciji u muškaraca počinje nazivati „Viagrom“, iako je u punom smislu riječi Viagra lijek koji je na tržište plasirao Pfizer. Tako se preparati za potenciju na biljnoj bazi kolokvijalno nazivaju „prirodnom viagrom“ ili „vitaminom V“, dok neki proizvođači čak kopiraju izgled originalne Viagre – plave tabletice četvrtasta oblika.
Najbolji primjer moći, ali i važnosti Viagre na području SAD-a je upravo činjenica da su ju na televizijskim reklamama predstavljali američki senator Bob Dole i nogometna zvijezda Pelé.
Osim toga, jedan od najkrivotvorenijih lijekova na svijetu također je ta „plava mala tableta“. U tom slučaju cijena je daleko niža, no istraživanja su pokazala kako se u krivotvorine dodaje niz adiktivnih i toksičnih spojeva poput amfetamina, borne kiseline pa čak i umjetne plave boje za printanje.
Djelatna tvar viagre je sildenafil koji pripada skupi lijekova pod nazivom PDE5 inhibitori. Interesantno je da je lijek, u trenutku kada se razvijao krajem 80-ih godina, prvobitno bio namijenjen liječenju angine pectoris i povišenog krvnog tlaka. Ideja je zaista i imala smisla – PDE5 inhibitori djeluju na način da dovode do vazodilatacije (širenja krvnih žila), pri čemu krvni tlak opada. Međutim, prilikom prve faze kliničkih ispitivanja nisu zabilježena značajnija djelovanja za prvobitno namijenjene indikacije, ali je otkrivena zanimljiva „nuspojava“ – lijek je potencirao erekciju. Stoga je Pfizer repozicionirao status lijeka u smjeru liječenja erektilne disfunkcije u muškaraca.
S obzirom da lijek širi krvne žile, povećava se protok krvi kroz spužvasto tkivo penisa, čime on postaje ukrućen.
Osim najpoznatije indikacije, sildenafil se također koristi u liječenju plućne hipertenzije. Otkriveno je kako se krvne žile šire i u plućima pa se u određenim slučajevima sildenafil primjenjuje za smanjenje tlaka kod plućne hiperternzije. Nadalje, i u nekim se slučajevima visinske bolesti, koja nastaje zbog nedostatka kisika na velikim visinama, primjenjuje sildenafil kako bi se povećao protok krvi i dostava kisika u različita tkiva.
Iako se naširoko primjenjuje, što često stvara dojam lažne sigurnosti, potrebno je naglasiti da i sam sildenafil ima svoje nuspojave. Tipične su glavobolja, crvenilo u licu, omaglica, mučnina, naleti vrućine, zamagljen vid i sl. No, važno je naglasiti kako se ne smije kombinirati s lijekovima namijenjenima liječenju angine pectoris (nitroglicerin, izosorbid mononitrat, izosorbid dinitrat i sl.) jer postoji rizik od naglog pada krvnog tlaka. Također, poppersi (alkil-nitriti) koji se jednako tako koriste radi poboljšanja seksualnog užitka, imaju tendenciju rušenja krvnog tlaka, stoga je njihova primjena zajedno sa sildenafilom kontraindicirana zbog opasnosti od kardiovaskularnih rizika.
Autor teksta: Borna Tićak, mag.pharm., Ljekarna Rijeka