ŠTO JE ALZHEIMEROVA BOLEST?
Alzheimerova bolest najčešći je uzrok progresivne demencije kod starijih osoba. U većini slučajeva je ireverzibilna – jednom kada bolest nastupi i krene se razvijati, ne postoji više mogućnost „povratka“ na stanje prije početka bolesti. Procjenjuje se kako u Hrvatskoj skoro 90 tisuća ljudi boluje od određenog tipa demencije.
Alzheimerovu bolest karakterizira propadanje memorije (smanjena sposobnost pamćenja), ali jednako tako i smanjenje sposobnosti razmišljanja te rješavanja određenih kognitivno nezahtjevnih procesa. Jedan od prvih znakova bolesti predstavlja gubitak kratkotrajnog pamćenja, nakon čega bolest postupno napreduje te sve više narušava kvalitetu života pacijenta.
KAKO NASTAJE ALZHEIMEROVA BOLEST?
Jednostavno rečeno, sama Alzheimerova bolest razvija se zbog nakupljanja amiloidnog plaka u mozgu koji narušava normalno funkcioniranje mozga. Amiloidni plakovi nakupine su tzv. ß-amiloidnog proteina, što dovodi do razaranja neurona (stanica u mozgu). Kako se vremenom -amiloidi protein sve više nakuplja, sve veći dio mozga gubi vlastitu funkciju te bolest progresira.
FDA ODOBRILA ADUCANUMAB
U lipnju 2021. godine američka Agencija za hranu i lijekove (engl. Food and Drug Administration, FDA) ubrzanim je postupkom registrirala lijek naziva aducanumab koji je u SAD-u poznat i pod zaštićenim imenom Aduhelm. Aducanumab prvi je lijek za terapiju Alzheimerove bolesti ovakvog tipa ikada registriran na svijetu. Posljednji lijek za terapiju Alzheimerove bolesti registriran je pred skoro 20 godina, točnije 2003. godine.
Aducanumab spada u skupinu tzv. bioloških lijekova. Biološke lijekove možemo zamisliti kao protutijela čija je osnovna ideja „napasti“ određene strukture u organizmu koje su odgovorne za nastanak ili razvoj bolesti. Tako je aducanumab proizveden da „napada“ nakupine ß-amiloidnog proteina, što se smatra glavnim uzrokom razvoja Alzheimerove bolesti. U provedenim istraživanjima uočeno je kako kod pacijenata oboljelih od Alzheimerove bolesti dolazi do smanjenja količine amiloidnog plaka u mozgu nakon primjene spomenutog lijeka. Rezultati prvih istraživanja objavljeni su još 2015. godine, da bi u lipnju 2021. godine lijek bio registriran ubrzanim postupkom na prostoru SAD-a.
Važnost otkrića, ali i registracije lijeka aducanumaba leži u činjenici da možda upravo on predstavlja početak novog pristupa, ali i daljnjeg razvoja terapijskih opcija Alzheimerove bolesti. Demencije predstavljaju ozbiljan javnozdravstveni problem, posebice među starijom populacijom. Stoga je od neizmjerne važnosti pronaći nove terapijske opcije i unaprijediti kvalitetu života pacijenata.
Autor teksta: Borna Tićak, mag.pharm. (Ljekarna Rijeka)
IZVOR:
- FDA Grants Accelerated Approval for Alzheimer’s Drug, www.fda.gov